Dingee, David Burgoyne, Col

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
86 kb
View Time Line
Last Rank
Colonel
Last Primary AFSC/MOS
11A3X-Aircraft Commander
Last AFSC Group
Pilot
Primary Unit
1990-1992, Langley Air Force Base
Service Years
1967 - 1992
Officer Collar Insignia
Colonel

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Maryland
Maryland
Year of Birth
1943
 
This Military Service Page was created/owned by SSgt Robert Bruce McClelland, Jr. to remember Dingee, David Burgoyne, Col.

If you knew or served with this Airman and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Olney, Maryland
Last Address
Jacksonville Beach, Florida

Date of Passing
Feb 18, 2012
 
Location of Interment
Jacksonville National Cemetery - Jacksonville, Florida
Wall/Plot Coordinates
SECTION 9 SITE 76

 Official Badges 

Air Force Retired


 Unofficial Badges 




 Military Association Memberships
Nam-POWS
  2019, Nam-POWS


 Additional Information
Last Known Activity
Dave Dingee was born on February 16, 1943, in Olney, Maryland. After graduating with a bachelor's degree from the University of Arizona, he entered Officer Training School on March 17, 1967, and was commissioned a 2d Lt in the U.S. Air Force at Lackland AFB, Texas, on May 27, 1967. Lt Dingee attended Undergraduate Pilot Training at Webb AFB, Texas, from June to October 1967, and then completed Undergraduate Navigator Training and was awarded his navigator wings at Mather AFB, California, in July 1968. He then attended Electronic Warfare Officer training at Mather AFB from July 1968 to April 1969, and F-4 Phantom II Combat Crew Training at Homestead AFB, Florida, from April 1969 to February 1970. His next assignment was as an F-4E Weapon Systems Officer (WSO) with the 4th Tactical Fighter Squadron at DaNang AB, South Vietnam, from February 1970 to February 1971, followed by service as an F-4E WSO and Instructor WSO with the 309th Tactical Fighter Squadron and the 31st Tactical Fighter Wing at Homestead AFB from February 1971 to April 1972. Capt Dingee then deployed with the 308th Tactical Fighter Squadron to Udorn Royal Thai AFB, Thailand, where he flew combat missions in Southeast Asia from April 1972 until he was forced to eject over North Vietnam and was taken as a Prisoner of War on June 27, 1972. After spending 275 days in captivity, he was released during Operation Homecoming on March 28, 1973. He was briefly hospitalized to recover from his injuries at Maxwell AFB, Alabama, and then attended Undergraduate Pilot Training, receiving his pilot wings at Moody AFB, Georgia, in October 1974. He then completed F-4 Combat Crew Training and served as an F-4D pilot at Holloman AFB, New Mexico, from October 1975 to October 1977. Maj Dingee attended Armed Forces Staff College at Norfolk, Virginia, from October 1977 to August 1978, and then served as a Joint Air Operations Officer in South Korea from August 1978 to July 1980. His next assignment was with the 63rd Tactical Fighter Group at MacDill AFB, Florida, where he requalified in the F-4 from July 1980 to February 1981, served as Assistant Group Operations Officer from February to May 1981, served as Operations Officer of the 63rd Tactical Fighter Squadron from May to October 1981, and then served as Operations Officer of the 13th Tactical Fighter Squadron from October 1981 to June 1982. Lt Col Dingee served as Operations officer of the 70th Tactical Fighter Squadron at Moody AFB, Georgia, from June 1982 to August 1983, and then as Commander of the 69th Tactical Fighter Squadron at Moody from August 1983 to December 1984. His next assignment was as Assistant Deputy Commander for Operations with the 347th Tactical Fighter Wing at Moody AFB from December 1984 to July 1985, followed by Army War College at Carlisle Barracks, Pennsylvania, from July 1985 to June 1986. Col Dingee served as Deputy Commander for Operations of the 23rd Tactical Fighter Wing at England AFB, Louisiana, from June 1986 to February 1987, and then as Vice Commander of the 23rd Tactical Fighter Wing from February 1987 to June 1988. His next assignment was as Commander of the 343rd Tactical Fighter Wing at Eielson AFB, Alaska, from June 1988 to August 1990, followed by service at Langley AFB, Virginia, from August 1990 until his retirement from the Air Force on July 1, 1992. Dave Dingee died on February 18, 2012, and was buried at the Jacksonville National Cemetery in Jacksonville, Florida.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=1752
   
Other Comments:
Not Specified
   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar


Aviator (Command)
Navigator Observer (basic)


 
 Unit Assignments
Officer Candidate School (OCS)Mather Air Force BaseAir Force Bases/ Installations4th Tactical Fighter Squadron
309th Tactical Fighter Squadron31st Tactical Fighter Wing308th Tactical Fighter SquadronPrisoner Of War (POW)
Holloman Air Force BaseArmed Forces Staff College63rd Tactical Fighter Squadron13th Tactical Fighter Squadron
70th Tactical Fighter Squadron69th Tactical Fighter Squadron - Dragons347th Tactical Fighter Wing23rd Tactical Fighter Wing
343rd Tactical Fighter Wing
  1967-1967, Officer Candidate School (OCS)
  1967-1967, Webb Air Force Base
  1967-1969, Mather Air Force Base
  1969-1970, Homestead Air Force Base
  1970-1971, 4th Tactical Fighter Squadron
  1971-1972, 309th Tactical Fighter Squadron
  1971-1972, 31st Tactical Fighter Wing
  1972-1972, 308th Tactical Fighter Squadron
  1972-1973, POW North Vietnam
  1973-1973, Maxwell Air Force Base
  1973-1974, Moody Air Force Base
  1975-1977, Holloman Air Force Base
  1977-1978, Armed Forces Staff College
  1978-1980, Osan Air Base
  1980-1981, 63rd Tactical Fighter Squadron
  1981-1982, 13th Tactical Fighter Squadron
  1982-1983, 70th Tactical Fighter Squadron
  1983-1984, 69th Tactical Fighter Squadron - Dragons
  1984-1985, 347th Tactical Fighter Wing
  1985-1986, Army War College
  1986-1988, 23rd Tactical Fighter Wing
  1988-1990, 343rd Tactical Fighter Wing
  1990-1992, Langley Air Force Base
 Combat and Non-Combat Operations
  1970-1973 Vietnam War
 Colleges Attended 
University of ArizonaArmed Forces Staff CollegeArmy War College
  1963-1967, University of Arizona
  1977-1978, Armed Forces Staff College
  1985-1986, Army War College
 My Aircraft/Missiles
F-4 Phantom  
  1975-1977, F-4 Phantom
  1980-1981, F-4 Phantom
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011