Garrison, Vermont, Col

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
25 kb
View Time Line
Last Rank
Colonel
Last Primary AFSC/MOS
99000-Basic Airman
Last AFSC Group
Special Identifiers
Primary Unit
1971-1973, 4661st Air Base Group
Service Years
1943 - 1973
Colonel

 Last Photo   Personal Details 

83 kb

Home State
Kentucky
Kentucky
Year of Birth
1915
 
This Military Service Page was created/owned by SSgt Harry McCown (Mac) to remember Garrison, Vermont, Col.

If you knew or served with this Airman and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Mt. Victory
Last Address
Mountain Home, ID

Date of Passing
Feb 14, 1994
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 

Commander Air Force Retired


 Unofficial Badges 

Cold War Medal Air Ace American Fighter Aces Congressional Gold Medal


 Military Association Memberships
Air Force Memorial (AFM)American Fighter Aces Association
  2015, Air Force Memorial (AFM) [Verified] - Assoc. Page
  2016, American Fighter Aces Association


 Additional Information
Last Known Activity
Vermont Garrison was born on October 21, 1915, in Mount Victory, Kentucky. He enlisted in the Aviation Cadet Program of the U.S. Army Air Forces on March 17, 1941, but before finishing training he joined the Royal Air Force, where he served until July 13, 1943, when he rejoined the U.S. Army Air Forces. After transition training in the P-47 Thunderbolt, Lt Garrison was assigned to the 4th Fighter Group in Europe where he was credited with shooting down 7.33 enemy aircraft in aerial combat. Garrison was shot down on March 3, 1944, and taken as a Prisoner of War by the Germans. He was liberated by the Russians on May 1, 1945, and remained in Europe as part of the Army of Occupation until 1946. Captain Garrison served in serveral fighter squadrons from 1947 to 1950 and was serving with the 4th Fighter Interceptor Wing when it was sent to Japan in support of the Korean War in early 1951. The Wing was moved from Japan to Korea in the Spring of 1951, and Garrison was credited with the destruction of 10 enemy aircraft between February and July 1953, for a two-war total of 17.33, which also made him one of only 7 men to become an ace in both World War II and Korea. Colonel Garrison again flew in combat during the Vietnam War, where he served as Vice Wing Commander of the 8th Tactical Fighter Wing from August 1966 to July 1967, flying 97 combat missions in the F-4 Phantom II. He next served as Commanding Officer of the 408th Fighter Group at Kingsley Field, Oregon, from July 1967 to August 1968. Col Garrison served as Vice Commander of the 26th Air Division at Adair AFS, Oregon, from August 1968 to June 1969, when he became Wing Commander of the 4780th Air Defense Wing at Perrin AFB, Texas, serving until July 1971. Col Garrison's final assignment was as Commander of the 4661st Air Base Group at Hamilton AFB, California, from July 1971 until his retirement from the Air Force on March 1, 1973. Col Garrison wears Command Pilot Wings and was credited with destroying 17.33 aircraft in aerial combat during WWII and Korea, with another 3 probables and 8 damaged. He died on February 14, 1994.

   
Other Comments:
His Distinguished Service Cross Citation reads:

The President of the United States takes pleasure in presenting the Distinguished Service Cross to Vermont Garrison, Lieutenant Colonel, U.S. Air Force, for extraordinary heroism in connection with military operations against an armed enemy of the United Nations while serving as a Pilot with the 335th Fighter-Interceptor Squadron, 4th Fighter-Interceptor Wing, FIFTH Air Force, in action against enemy forces in the Republic of Korea on 5 June 1953. On that date, while leading a flight of four F- 86 aircraft near the Yalu River, Colonel Garrison sighted a formation of ten MIG-15s far below. Diving down, Colonel Garrison pressed dangerously close behind the lead MIG in order that the remainder of his formation could assume attacking positions. With one long burst of his guns, Colonel Garrison caused the MIG to explode and disintegrate. Then, at great risk to his life, Colonel Garrison flew directly through the debris from the explosion, in order to attack another enemy MIG and fully exploit the tactical advantage already gained. Courageously disregarding a hail of enemy fire from behind him, and in the face of heavy odds, Colonel Garrison, after violent maneuvering, closed on the second MIG, scoring hits which caused it to explode and crash. As a result of Colonel Garrison's intrepidity and keen flying skill, his flight was able to engage other MIGs in the forefront of the enemy formation, successfully destroying three of them. The enemy, having lost one-half of his force in less than two minutes, and thoroughly demoralized by the heroic and telling attack of Colonel Garrison and his formation, turned and withdrew from the scene of action in defeat. Through Colonel Garrison's selfless courage and inspiring leadership, the tide of battle was turned and his flight was credited with the destruction of five MIGs, two of which were destroyed by Colonel Garrison.
   
 Photo Album   (More...


  1943-1944, 4th Fighter Group

First Lieutenant
From Month/Year
- / 1943
To Month/Year
- / 1944
Unit
4th Fighter Group Unit Page
Rank
First Lieutenant
MOS
Not Specified
Location
Not Specified
Country/State
Not Specified
   
 Patch
 4th Fighter Group Details

4th Fighter Group


Howard Hively

"Deacon"













Maj. Howard D "Deacon" Hively, Athens OH. 334th Fighter Squadron. P-47C 41-6576 QP-J "The Deacon". The Deacon is seen here with Duke, the German Sheppard normally seen hanging around with Kid Hofer. The P-47 in shot appears to be a later model currently unknown as assigned to Maj. Hively or has possibly had its cowling gills modified.













August 22, 1942 - The 4th Fighter Group is constituted by the U.S. Army Air Force. It encompasses the three RAF Eagle Squadrons made of American pilots. No. 71 Eagle Squadron becomes the 334th Fighter Squadron, No. 121 Eagle Squadron becomes the 335th Fighter Squadron and No. 133 Eagle Squadron becomes the 336th Fighter Squadron. Operational command will remain with the British until the end of the year and Wing Commander Raymond Miles B. Duke-Woolley would serve as Group (Wing) Commanding Officer.

CASUALTY NUMBER 1

September 21, 1942 - The 4th has its first casualty. While flying a shipping reconaissance mission from Flushing to Haamstede, Netherlands, John T. Slater was killed while crossing Overflakkee.

TRAGEDY STRIKES

September 26, 1942 - In the only 4th mission in which these aircraft were used, twelve Spitfire IX's of the 336th took off to support B-17s bombing Morlaix, France, then sweep the area. In a combination of navigational error, weather, German fighters, and low fuel, 11 of the Spits were forced down on the Brest Peninsula. Four pilots were killed, six taken prisoner and one, Robert E. Smith, managed to evade back to England. One of the POWs, Edward G. Brettell, was later executed by the Germans for his part in the Great Escape of 76 POWs from Stalag Luft III. He had served as the escape map maker. There was also 1 abort that day: Don Gentile had engine trouble and returned to base.



Constituted as 4th Fighter Group on 22 Aug 1942. Activated in England on 12 Sep 1942. Former members of RAF Eagle Squadrons formed the nucleus of the group, which served in combat from Oct 1942 to Apr 1945 and destroyed more enemy planes in the air and on the ground than any other fighter group of Eighth AF. Operated first with Spitfires but changed to P-47's in Mar 1943 and to P-51's in Apr 1944. On numerous occasions escorted bombers that attacked factories, submarine pens, V-weapon sites, and other targets in France, the Low Countries, or Germany. Went out sometimes with a small force of bombers to draw up the enemy's fighters so they could be destroyed in aerial combat. At other times attacked the enemy's air power by strafing and dive-bombing airfields. Also hit troops, supply depots, roads, bridges, rail lines, and trains. Participated in the intensive campaign against the German Air Force and aircraft industry during Big Week, 20-25 Feb 1944. Received a DUC for aggressiveness in seeking out and destroying enemy aircraft and in attacking enemy air bases, 5 Mar-24 Apr 1944. Flew interdictory and counter-air missions during the invasion of Normandy in Jun 1944. Supported the airborne invasion of Holland in Sep. Participated in the Battle of the Bulge, Dec 1944-Jan 1945. Covered the airborne assault across the Rhine in Mar 1945. Moved to the US in Nov. Inactivated on 10 Nov 1945.

Activated on 9 Sep 1946. Equipped with P-80's. Converted to F-86 aircraft in 1949. Redesignated 4th Fighter-Interceptor Group in Jan 1950. Moved to Japan, Nov-Dec 1950, for duty with Far East Air Forces in the Korean War. Began operations from Japan on 15 Dec 1950 and moved to Korea in Mar 1951. Escorted bombers, made fighter sweeps, engaged in interdiction of the enemy's lines of communications, flew armed reconnaissance sorties, conducted counter-air patrols, served as an air defense organization, and provided close support for ground forces. One member of the group, Maj George A Davis Jr, commander of the 334th squadron, was awarded the Medal of Honor for action on 10 Feb 1952 when, leading a flight of two F-86's, Davis spotted twelve enemy planes (MiG's), attacked, and destroyed three before his plane crashed in the mountains. The group returned to Japan in the fall of 1954. Redesignated 4th Fighter-Bomber Group in Mar 1955.

SQUADRONS:

334th: 1942-1945; 1946-.
335th: 1942-1945; 1946-.
336th: 1942-1945; 1946-.

STATIONS:

Bushey Hall, England, 12 Sep 1942
Debden, England, Sep 1942
Steeple Morden, England, Jul-Nov 1945
Camp Kilmer, NJ, c. 10 Nov 1945.
Selfridge Field, Mich, 9 Sep 1946
Andrews Field, Md, Mar 1947
Langley AFB, Va, c. 30 Apr 1949
New Castle County Aprt, Del, Aug-Nov 1950
Johnson AB, Japan, Dec 1950
Suwon, Korea, Mar 1951
Kimpo, Korea, Aug 1951
Chitose, Japan, c. 1 Nov 1954-.

COMMANDERS:

Col Edward W Anderson, Sep 1942
Col Chesley G Peterson, Aug 1943
Col Donald M Blakeslee, 1 Jan 1944
Lt Col Claiborne H Kinnard Jr, Nov 1944
Lt Col Harry Dayhuff, 7 Dec 1944
Col Everett W Stewart, 21 Feb 1945-unkn.
Col Ernest H Beverly, Sep 1946
Lt Col Benjamin S Preston Jr, Aug 1948
Col Albert L Evans Jr, Jun 1949
Col John C Meyer, c. 1 Sep 1950
Lt Col Glenn T Eagleston, May 1951
Col Benjamin S Preston Jr, Jul 1951
Col Walker M Mahurin, 18 Mar 1952
Lt Col Ralph G Kuhn, 14 May 1952
Col Royal N Baker, 1 Jun 1952
Col Thomas D DeJarnette, 18 Mar 1953
Col Henry S Tyler Jr, c. 28 Dec 1953
Lt Col Dean W Dutrack, c. 19 Jul 1954
Col William D Gilchrist, c. 9 Aug 1954
Col George I Ruddell, c. 4 May 1955-.

CAMPAIGNS:

World War II: Air Offensive, Europe; Normandy; Northern France; Rhineland; Ardennes-Alsace; Central Europe. Korean War: CCF Intervention; 1st UN Counteroffensive; CCF Spring Offensive; UN Summer-Fall Offensive; Second Korean Winter; Korea Summer-Fall, 1952; Third Korean Winter; Korea Summer-Fall, 1953.

DECORATIONS:

Distinguished Unit Citations: France, 5 Mar-24 Apr 1944; Korea, 22 Apr-8 Jul 1951; Korea, 9 Jul-27 Nov 1951. Republic of Korea Presidential Unit Citations: 1 Nov 1951-30 Sep 1952; 1 Oct 1952-31 Mar 1953.



"Ridge Runner III" flown by Maj. Pierce W. McKennon, 335th Fighter Squadron, 4th Fighter Group, 8th Air Force out of Debden, England:


Lt. Calvin H Beason, Anderson IN. 334th Fighter Squadron. P-51D 44-14518 QP-P "NAD" Named after his wife Nadaline.

Lt. Woodrow "Woody" F Sooman, Republic WA. 336th Fighter Squadron. P-47C 41-6192 VF-D "Lollapoluza". Left: S/Sgt Glesner Weckbacher c.c. Right: S/Sgt John Wilson a.c.c.The 200 gallon drop tank was the first type used by the Group, complete with statement concerning Herr Hitler's suspected ancestry.





The famous Disney fighting Eagle, affectionately known as the "Boxing Chicken" is well represented along with the Eagle Squadron patch.


Capt. Donald S Gentile, Piqua, OH. 336th Fighter Squadron. P-51B 431-6913 VF-T "Shangri-La"


Lt. Frank E Speer. Albertis, PA. 334th FS. P-51B 43-6957 QP-M "Turnip Termite".


Capt. Vernon A Boehle, Indianapolis, IN. 334th Fighter Squadron, ex 71 "Eagle" Squadron. P-47C 41-6400 QP-O "Indianapolis". Later the word "Indiana" was added under the name. This is the A/C that lost its engine on 9 September 1943 causing Vern to ditch into the Channel 45 miles south of Beachy Head. He spent 48 hours in his dinghy before being rescued.




Capt. Ted E Lines, Mesa, AZ. 335th Fighter Squadron. P-51D 44-13555 WD-D "Thunderbird". This is the first of two D models assigned to Capt. Lines who was "A" Flight Commander.











Capt. Spiros N "Steve" "The Greek" Pisanos, Plainfield, NJ. 334th Fighter Squadron, ex 71 "Eagle" Squadron. P-47D 42-7945 QP-D "Miss Plainfield".

















 

 




















 




















 
























 


























 

Type
Combat - Fighter Units
Existing/Disbanded
Existing
Parent Unit
Fighter Units
Strength
Group
Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Dec 10, 2019
   
   
My Photos For This Unit
No Available Photos
35 Members Also There at Same Time
4th Fighter Group

Anderson, Edward Wharton, Maj Gen, (1928-1958) A23 AAF MOS 1065 Colonel
Blakeslee, Donald James Matthew, Col, (1938-1965) Colonel
Peterson, Chesley Gordon, Maj Gen, (1938-1970) Colonel
Edner, Selden Raymond, Lt Col, (1942-1949) Lieutenant Colonel
Kinnard, Claiborne Holmes, Col, (1938-1966) A23 AAF MOS 1065 Lieutenant Colonel
Brown, Gerald, Col, (1941-1967) A23 AAF MOS 1055 Major
Gentile, Salvatore Dominic, Maj, (1942-1951) Major
Goodson, James Alexander, Lt Col, (1942-1959) A23 AAF MOS 1055 Major
Gover, Leroy, Col, (1941-1962) A23 AAF MOS 1055 Major
Hively, Howard Davis, Maj, (1942-1950) A23 AAF MOS 1055 Major
McKennon, Pierce Winningham, Maj, (1942-1947) A23 AAF MOS 1055 Major
Peterson, Chesley Gordon, Maj Gen, (1938-1970) A23 AAF MOS 1055 Major
Sobanski, Winslow Michael, Maj, (1942-1944) A23 AAF MOS 1055 Major
Beeson, Duane Willard, Lt Col, (1942-1947) A23 AAF MOS 1055 Captain
Emerson, Donald Roswell, Capt, (1942-1944) Captain
France, Victor James, Capt, (1942-1944) A23 AAF MOS 1055 Captain
Godfrey, John Trevor, Maj, (1943-1953) Captain
Jones, Frank Cazenove, Capt, (1941-1944) A23 AAF MOS 1055 Captain
Lang, Joseph Leo, Capt, (1941-1944) A23 AAF MOS 1055 Captain
McGrattan, Bernard Louis, Capt, (1943-1944) A23 AAF MOS 1055 Captain
Megura, Nicholas, Lt Col, (1941-1945) A23 AAF MOS 1055 Captain
Biel, Hipolitus Thomas, 1st Lt, (1942-1944) First Lieutenant
Chandler, Van Edgar, Col, (1943-1974) A23 AAF MOS 1055 First Lieutenant
Hofer, Ralph Kidd, 1st Lt, (1943-1944) First Lieutenant
Kaul, Henry Albert, 1st Lt, (1942-1945) A23 AAF MOS 1055 First Lieutenant
Meierhoff, Cecil Edward, Capt, (1942-1945) A23 AAF MOS 1055 First Lieutenant
Pisanos, Steve Nicolas, Col, (1942-1973) A23 AAF MOS 1055 First Lieutenant
Wilkinson, James Willard, Capt, (1942-1944) A23 AAF MOS 1055 First Lieutenant
Alexander, Richard Lear, Capt, (1940-1948) A23 AAF MOS 1055 Second Lieutenant
Arnold, Harvie J., 2nd Lt, (1943-1944) A23 AAF MOS 1055 Second Lieutenant
Henry, Lloyd F., 2nd Lt, (1942-1944) A33 AAF MOS 770 Second Lieutenant
Moon, Ivan R., 1st Lt, (1942-1943) A33 AAF MOS 770 Second Lieutenant
Bates, William David, FltOff, (1942-1945) A23 AAF MOS 1055 Flight Officer
Cox, William Anson, FltOff, (1942-1944) A23 AAF MOS 1055 Flight Officer
Gallion, Frank D., FltOff, (1941-1943) A33 AAF MOS 770 Flight Officer
Pompi, Angeo, SSgt, (1942-1946) Staff Sergeant

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011