Allen, Jesse Milton, Maj Gen

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
7 kb
View Time Line
Last Rank
Major General
Last Primary AFSC/MOS
8051-Air Intelligence Officer
Last AFSC Group
Intelligence
Primary Unit
1972-1974, 8051, United States Air Forces in Europe (COMUSAFE/USAFE)
Service Years
1943 - 1974
Officer Collar Insignia
Major General

 Last Photo   Personal Details 

12 kb

Home State
Illinois
Illinois
Year of Birth
1925
 
This Military Service Page was created/owned by SSgt Robert Bruce McClelland, Jr. to remember Allen, Jesse Milton, Maj Gen USAF(Ret).

If you knew or served with this Airman and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Mode, Illinois
Last Address
Biloxi, Mississippi

Date of Passing
Mar 04, 2012
 
Location of Interment
Arlington National Cemetery - Arlington, Virginia
Wall/Plot Coordinates
Section 1 Site 937-A

 Official Badges 

Joint Chiefs of Staff US European Command Headquarters Air Force Air Force Commander

Air Training Command Master Instructor (pre-1966) WW II Honorable Discharge Pin Air Force Retired


 Unofficial Badges 

US Army Honorable Discharge Cold War Medal




 Additional Information
Last Known Activity
Maj. Gen. Jesse M. Allen, 86, of Biloxi, MS died Sunday, March 4, 2012 in Biloxi.
Maj. Gen. Jesse M. Allen retired as the Deputy Chief of Staff, Operations and Intelligence, U.S. Air Forces in Europe, with headquarters at Ramstein Air Base, Germany.
General Allen was born in Mode, Ill., in 1925, and graduated from high school in Fisher, Ill., in 1942. He enlisted in the Army of the United States in December 1943 during World War II and served until 1946, attaining the grade of Technical Sergeant.
He had a Bachelor of Science degree from the University of Illinois and a Master of Science degree in Business Administration from The George Washington University. He has attended the Armed Forces Staff College and the Industrial College of the Armed Forces.
General Allen was commissioned as a Second Lieutenant in the U.S. Air Force in 1948 after completing a series of competitive examinations while at the University of Illinois. He entered on active duty in April 1950. After attending pilot training at Connally Air Force Base, Texas, and Williams Air Force Base, Ariz., he received his pilot wings in May 1951.
From August 1951 to February 1953, during the Korean War, he served successively as a jet fighter pilot, Flight Commander, Squadron and Group Operations Officer with the 8th Tactical Fighter Wing in Korea. He flew 151 combat missions in the F-80 Shooting Star.
General Allen returned to the United States in February 1953 and was appointed Gunnery Instructor at Tyndall Air Force Base, Fla. Later he attended Instrument Pilot Instructors School and became Assistant Operations Officer with the 3626th Flying Training Group at Tyndall Air Force Base.
In October 1953 he was transferred to Luke Air Force Base, Ariz., where he served until September 1956 as an F-84 Thunderstreak pilot, instructor pilot, Squadron Operations Officer and Group Operations Officer. From September 1956 to June 1958, he was Chief, Special Functions Section for the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations for Crew Training Air Force at Randolph Air Force Base, Texas, and later became Chief, Operations Branch.
In June 1958 General Allen was assigned to the 81st Tactical Fighter Wing at Bentwaters Air Station, England. In March 1959 he was transferred to Wiesbaden Air Base, Germany, as Operations Officer, and later served as Commander of a NATO Special Training Detachment. He returned to the United States in January 1962 to attend the Armed Forces Staff College, Norfolk, Va.
From July 1962 to August 1965 he was an Operations Staff Officer in the Office of the Deputy Chief of Staff for Operations at Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va. He next was assigned to the 479th Tactical Fighter Wing at George Air Force Base, Calif., as Director of Operations. In September 1966 he again went overseas, this time to be commander of the 555th Tactica1 Fighter Squadron at Ubon Royal Thai Air Force Base, Thailand. While on this assignment he flew 87 missions in F-4 aircraft.
General Allen returned to the United States and was assigned in August 1967 as a member of a special study group for the Chairman of the Joint Chiefs of Staff in Washington, D.C. From July 1968 until August 1969 he attended the Industrial College of the Armed Forces. He received a Master's degree from The George Washington University during this period. In August 1969 he was transferred to Headquarters U.S. Air Force in the Office of the Deputy Chief of Staff, Research and Development, as Chief, Advanced Systems Branch, in the Directorate of Operational Requirements and Development Plans.
General Allen went to England Air Force Base, La., in July 1970 to command the 4410th Combat Crew Training Wing, which was later replaced by the 4403d Tactical Fighter Wing.
In June 1971 General Allen was named Assistant Deputy Chief of Staff for plans at Tactical Air Command, Langley Air Force Base, and in April 1972 he became the Deputy Chief of Staff for plans.
General Allen assumed duties as Deputy Chief of Staff, Operations and Intelligence, U.S. Air Forces in Europe, June 15, 1974.
His military decorations and awards included the Distinguished Service Medal, Distinguished Flying Cross with two Oak Leaf Clusters, Bronze Star Medal, Air Medal with 10 Oak Leaf Clusters, Air Force Commendation Medal with Oak Leaf Cluster, Presidential Unit Citation Emblem with two Oak Leaf Clusters, and the Air Force Outstanding Unit Award Ribbon with "V" Device and Oak Leaf Cluster.
He was promoted to the grade of Major General July 1, 1974, with date of rank Feb. 2, 1972.
Major General Allen was preceded in death by his first wife, Thelma Allen; and two daughters, Nancy and Emily Allen.
Survivors include his wife Barbara Allen; daughter, Susan Klasing; son, Steven Allen; three grandchildren, Charmaine, Samantha and Jillian; and sisters, Jean Birkey and Mary Rohlfing.
A Memorial Service will be held at 3:00 pm on Sunday, March 11, 2012 at the Biloxi Yacht Club on the third floor in the banquet room.
Burial will be in Arlington National Cemetery with Full Military Honors.
The Howard Avenue Chapel of Bradford-O'Keefe Funeral Home is in charge of arrangements.
Published in The Sun Herald on March 7, 2012
Read more here: http://www.legacy.com/obituaries/SunHerald/obituary.aspx?n=Jesse-Allen&pid=156335380#storylink=cpy
   
Other Comments:
Sources:
https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/107872/major-general-jesse-m-allen/

https://www.bradfordokeefe.com/obituaries/MajorGeneralJesseM-Allen-5981/#!/Obituary 
https://davidrohlfingblog.wordpress.com/tag/major-general-jesse-m-allen/

https://www.findagrave.com/memorial/94744799/jesse-m-allen

https://valor.militarytimes.com/hero/27213

https://www.ancestry.com
 
   
 Photo Album   (More...


  1968-1969, Headquarters Command (HQ USAF)
From Month/Year
- / 1968
To Month/Year
- / 1969
Unit
Headquarters Command (HQ USAF) Unit Page
Rank
[Other Service Rank]
MOS
Not Specified
Location
Not Specified
Country/State
Not Specified
   
 Patch
 Headquarters Command (HQ USAF) Details

Headquarters Command (HQ USAF)
Type
HQ/ Command Element
Existing/Disbanded
Existing
Parent Unit
US Air Force
Strength
Force
Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Sep 4, 2018
   
   
My Photos For This Unit
No Available Photos
74 Members Also There at Same Time
Headquarters Command (HQ USAF)

Duld, Allan, TSgt, (1963-1975) 702 70250 Sergeant
Holloway, Bruce Keener, Gen, (1937-1972) General
Ahmann, James H., Lt Gen, (1954-1982) Lieutenant General
Tallman, Kenneth Lee, Lt Gen, (1946-1981) Lieutenant General
Vogt, John William, Gen, (1941-1975) Lieutenant General
Campbell, William Beverly, Maj Gen, (1940-1973) Major General
Catton, Jack Joseph, Gen, (1940-1974) 200 2 Major General
Moore, William Grover, Gen, (1941-1979) Major General
Paschall, Lee McQuerter, Lt Gen, (1940-1978) Major General
Wilson, Thomas Norville, Maj Gen, (1938-1969) 760 76 Major General
Bazley, Robert Whitman, Gen, (1943-1987) Brigadier General
Isaacson, Clayton M., Brig Gen, (1941-1970) Brigadier General
Kucheman, Henry Bernard, Maj Gen, (1941-1975) 00 00E Brigadier General
Bode, John Raymond, Col, (1952-1974) 00 00X Colonel
Lauenstein, Karl, Col, (1958-1984) 211 211 Colonel
Listou, Robert, Col, (1942-1969) A02 AAF MOS 2120 Colonel
Mayhugh, Gilbert, Col, (1966-1996) 110 11 Colonel
Simler, George Brenner, Gen, (1942-1972) Colonel
Brady, Gene, Lt Col, (1951-1976) 902 9025 Lieutenant Colonel
Davis, Hal, Lt Col, (1958-1979) 701 7016 Lieutenant Colonel
Ingram, Richard Allen, Brig Gen, (1950-1988) 110 11 Lieutenant Colonel
Pedone, Stephen, Lt Col, (1964-1990) 571 5716 Lieutenant Colonel
Catlin, John England, Brig Gen, (1951-1981) Major
Jenkins, Ronald B, Maj, (1961-1985) 16 16 Major
Jiggetts, Charles B., Brig Gen, (1944-1982) 36 0036 Major
Jones, William Atkinson, Col, (1945-1969) Major
Knudson, Charles B., Brig Gen, (1943-1980) Major
Mullins, William H.L., Brig Gen, (1957-1979) Major
Tinney, Jack, Lt Col, (1951-1972) 141 1416 Major
Ellis, George Edward, Maj Gen, (1958-1989) Captain
Killpack, Larry Movell, Maj Gen, (1944-1979) Captain
McAllister, Larry, Capt, (1959-1976) 732 7324 Captain
Vojvodich, Mele, Maj Gen, (1950-1983) Captain
McGettigan, John, SMSgt, (1948-1970) 991 99125 Senior Master Sergeant
Arnold, Berle, MSgt, (1950-1970) Master Sergeant
Bois, Omer, MSgt, (1951-1971) 733 73371 Master Sergeant
Griffith, Armond, MSgt, (1954-1975) 681 68190 Master Sergeant
Houck, Kenneth, MSgt, (1948-1968) 990 99000 Master Sergeant
Kimball, C., MSgt, (1969-1975) 00 Master Sergeant
[Name Withheld], (1958-1982) 702 70270 Master Sergeant
Schluter, Boyd, MSgt, (1954-1975) Master Sergeant
Henderson, David, TSgt, (1968-1985) 118 Technical Sergeant
Morris, Bob, MSgt, (1956-1984) 462 46270 Technical Sergeant
Shumate, William, MSgt, (1957-1979) 702 70270 Technical Sergeant
Del Vecchio, Robert, SSgt, (1968-1972) 462 46250 Staff Sergeant
Horne, Rodney, SSgt, (1967-1971) 00 Staff Sergeant
Jacobsen, Owen, SSgt, (1968-1972) 301 30154 Staff Sergeant
Ketterer, Marvin, MSgt, (1961-1981) 435 43550 Staff Sergeant
Mulligan, Dennis, SSgt, (1968-1972) 435 43550 Staff Sergeant
Qualls, Johnnie, SSgt, (1969-1973) 702 70250 Staff Sergeant
Rowse, Terence, SSgt, (1966-1970) 293 29352 Staff Sergeant
Whiteman, Robert, TSgt, (1959-1979) 991 99125 Staff Sergeant
Aufiero, Richard (Dick), Sgt, (1969-1973) 431 43151A Sergeant
Evans, Roger, Sgt, (1966-1970) 645 64550 Sergeant
Fuller, Carl, Sgt, (1966-1970) 812 81250 Sergeant
Gabriel, David, SSgt, (1968-1972) 114 Sergeant
Girvin, Geoffrey, Sgt, (1969-1973) 511 51151 Sergeant
Holcombe, Dennis, Sgt, (1967-1971) 325 32550 Sergeant
Noel, Roy, A1C, (1964-1968) 900 90050 Sergeant

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011